Сега можете да купите мебел од легендарниот Њујоршки хотел Waldorf Astoria!

28 октомври, 2020
hotel_waldorf

Хотелот „Валдорф Асторија“ стана симбол на Менхетен и Њујорк по неговото отворање. Еден од најстарите и најграндиозните хотели во градот, ги затвори вратите во 2017 година. За среќа, станува збор за привремено затворање поради реновирање, а најавено е ново отворање за 2022 година. Ако се прашувате зошто им требаат пет години да ги реновираат, ќе ви кажеме дека Асторија има дури 47 ката и проценетото времетраење на реновирањето не е толку невообичаено. Во октомври се одржува голема аукција, каде ќе се најдат голем дел од предметите од култниот хотел, кои сега ги бараат своите нови приватни сопственици.

Sada možete kupiti namještaj iz legendarnog njujorškog hotela Waldorf Astoria! (фото 1)


На работниците им беа потребни три недели да ги изнесат сите предмети од хотелот, кои потоа ги натоварија во 88 камиони и ги чуваа во магацините во внатрешноста на државата. Аукцијата започна пред неколку дена, на 17 октомври и ќе трае до 15 ноември, а ја води аукциската куќа Камински. Бидејќи ова е хотел кој работи многу години и во кој имало дури 16 претседатели, но и Мерилин Монро, Кол Портер и други, јасно е дека станува збор за еклектичен спој на стилови со исклучителна историска вредност.

Sada možete kupiti namještaj iz legendarnog njujorškog hotela Waldorf Astoria! (фото 2)


Меѓу другото, беа понудени на продажба часовник од Картие од претседателскиот пакет, розова столица и Отоманска од пакетот Мерилин Монро, италијанска конзола од пакетот Кол Портер (тој живееше цели 30 години тука), пијано од Steinway & Sons од пакетот Саудиска Арабија. Покрај тоа, има и везени перници, од кои едната има мотив корги на кралицата Елизабета. Можно е дури и да се купи вратата што водеше до станот на претседателот Хувер или онаа што водеше до станот на Лиз Тејлор. Исто така, има цела палета на огледала, теписи, маси, лустери и ламби кои датираат од 19 век, како и фотографии на познати личности направени за време на најголемата слава на Асторија.

Sada možete kupiti namještaj iz legendarnog njujorškog hotela Waldorf Astoria! (фото 3)
Sada možete kupiti namještaj iz legendarnog njujorškog hotela Waldorf Astoria! (фото 5)
Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/