Нерешената мистерија за Кроатоан Индијанците: Дали на домородното население од Северна Америка името им го дал јунак од ова поднебје?

17 октомври, 2020
o_14859976_1024

Како се најде овој збор, толку сличен на латинската форма на името на нашата соседна земја, на крајот на 16 век со голема буква врежана на дрвен столб среде напуштена населба, на остров покрај источниот брег на Северна Америка? Пред Европејците успешно да формираат постојана населба на тој континент? И во контекст што го вклучува домородното население, односно хрватските индијанци од истоимениот остров?

Скоро еден век откако Кристофер Колумбо, чија експедиција беше финансирана од шпанскиот суд, пловеше во Новиот свет во 1492 година, Британците тргнаа да истражуваат и да решаваат нови територии; помеѓу 1584 и 1587 година Сер Валтер Рали испратил неколку експедиции од Англија со цел да ја формира првата англиска колонија во Новиот свет. Група колонисти формираше постојана колонија во областа наречена Вирџинија (сега Северна Каролина), на островот Роанок, од втор обид. Група од повеќе од сто мажи, жени и деца, се населиле на Роанок во 1587 година, предводена од Џон Вајт, човек кого Сер Волтер Рали го видел како иден гувернер на Вирџинија, влезе во историјата како два настана: едното беше раѓањето на внуката на Џон Вајт; Вирџинија Даре, првото дете на англиски имигранти родени во Новиот свет.

Вториот настан низ вековите доби статус на голема мистерија: неколку години по нивното пристигнување, сите колонисти од Роанок – исчезнаа. Набргу по пристигнувањето во Новиот свет, околностите го натераа Џон Вајт неволно да се врати во Англија и да испорача нови залихи на мала група имигранти, но поради комбинација на околности надвор од негова контрола – нападот на шпанската армија врз Англија во 1588 година – Роанок не се вратил сè до 1590 година. Сепак, на островот не најде никого. Целата група, вклучувајќи го и неговото семејство, исчезнаа без трага, останувајќи запаметена како „Изгубената колонија“. Единствените траги што останаа зад себе беа буквите CRO врежани во дрво на брегот на заливот Памлицо и натписот ХРВАТСКИ врежан на дрвен столб во населбата.

image


ТАЈНИ ЗНАЦИ

И тука оваа приказна станува особено интересна за земјата наречена Хрватска. Повеќе од четири века исчезнувањето на првите постојани колонисти од островот Роанок беше тајна за која се верува дека никогаш не била решена; митовите, легендите и различните толкувања на тој настан се размножија во меѓувреме; нека бидат земени што е можно повеќе, на пример, колонистите оптоварени со тежок живот и сиромаштија, гледајќи дека Вајт не се враќа, решија некако да пловат назад во Англија и да загинат, или да бидат убиени од домородците од околните острови или од копното. Но, нема докази за такво нешто.

image


Илустрирајќи каква е улогата на Хрватите во тие први години на обидот на Велика Британија да го колонизира северноамериканскиот континент, Етерович рече дека се проценува дека „во времето на шпанската инвазија во Англија, најмалку 15 проценти од поморските галии и бродови со шпанско знаме биле од Далмација до Хрватска“.

image
Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/