Category: свет

profimedia-0555981281-660x450-1.jpg
Израелците, кои се најдоа на плоштадот Рабин во Тел Авив во четвртокот, кога над нив леташе дрон, беа малку изненадени кога вреќички со канабис паднаа од небото пред нивните нозе. Видеото објавено на „Телеграм“ покажува дека беспилотно летало испушта мали вреќиќки на плоштадот, а случаен минувач се наведнува, зема две пакетчиња и вели: „Навистина е […]

59c937bd85600a6777128532.jpg
Можеби ви звучи нереално, но не сте ни свесни колку алгоритмите одлучуваат во вашите животи! Сигурно се прашувате зошто десет исти луѓе ви се „вртат“ на Инстаграм или ви пречи тоа што Youtube ве нервира со своите препораки. Би требало да го обвините алгоритмот за тоа, таа сеприсутна инструкција што му кажува на вашиот компјутер […]

covid-19-1280x853.jpg
Дали е можно целата ситуација со коронавирус да е едноставно претерана? Статистичарот и колумнист на Фајненшл Тајмс, Тим Харфорд, исфрли таква пресметка што е невозможно да не се праша – зошто толку драма? Овој експерт понуди малку поинаков поглед на глобалното зло што коси сè пред себе, а најмногу – економијата. Харфорд ги зеде предвид […]

profimedia-0553203181-1.jpg
Тринаесет од 68 деца, кои во сеопфатна студија за ефектите на КОВИД-19 врз најмладата популација, кои биле заразени со коронавирус како симптоми пријавиле дијареја, повраќање или грчеви во стомакот, а дури 21 дете имало треска. Вообичаени симптоми на цревен вирус или вознемиреност во стомакот, како што се дијареја, повраќање или грчеви во стомакот кај деца, […]

.jpg
Огромен сребрен предмет што се сруши длабоко во џунглите на Конго најпрво беше заменет со неидентификуван летечки објект. Локалните жители во провинцијата Бас-Уеле во Конго останаа без зборови кога оваа недела пронајдоа остатоци од голем предмет заглавен во густите дрвја од џунглата. Снимките наскоро станаа вирални и предизвикаа дебата за тоа што точно паднало среде […]

nigerija-2.jpg
Таа излезе во јавноста со тврдењето дека нејзиниот сопруг ја оставил поради бојата на нејзините очи, што тој го негира. Исто така, жената вели дека трпи разни коментари во градот во кој живее и дека нејзините деца се нарекуваат вештерки. Жената и нејзините деца страдаат од т.н. очен албинизам, што е најчеста безопасна состојба без […]

.jpg
Стотици луѓе од Европа кои практикуваат со БДСМ го започнаа свое тематско крстарење што се случува секоја година. Околу 200 подржувачи на БДСМ пловеа во крстарец наречен „Брод за тортура“. Во споредба со претходната година, тоа е околу 400 лица помалку. Многумина ги заменија своите билети за оваа година со крстарењето во 2021 година. Билетот […]

.png
За сите оние на кои им е преку глава од канцелариска работа од 9 до 17 часот, австралискиот гребен на ниските острови има решение. Имено, тие бараат личност чија задача би била да ги чува островите и да се грижи за нив. На два тропски острови на 15 километри од Порт Даглас, Квинсленд, персоналот треба […]

.jpg
Магионичарот и илузионист Дејвид Блејн уште еднаш ги воодушеви обожавателите со нов трик. Имено, тој леташе околу половина час на небото над Аризона на надморска височина од 7.000 метри, и се издигна во воздухот со помош на 52 балони. Имаше шише со кислород за да може да дише нормално. Кога достигна одредена висина, тој фрли […]

ee8d211ffe8b4fc8abf1f8fe0a1b255ade91cbfb.jpg
Иако повеќето од нас растат со знаење дека во нашиот Сончев систем има осум планети, астрономите тврдат дека постои и девета планета веќе неколку години. За мистериозната планета, која многумина ја нарекуваат невидлива, се верува дека лежи во најоддалечените региони на Сончевиот систем. Научниците од Универзитетот Дурам и Универзитетот Илиноис во Чикаго, фрлија црв на […]

ajkula-830x0-1.jpg
Момче во Флорида бил целосно опуштен откако ајкула го гризнала за раката и не пуштала додека не стигне помошта. Се ослободил после 45 минути. Џенсон Бич бил во вода кога одеднаш го каснала ајкула. Наместо да започне паника и да ја удира ајкулата, тој мирно излегол од водата и ја држел во рацете како бебе, […]

SAD-ubistvo-policija.jpg
Даниел Пруд претрпе мозочна смрт по инцидентот во Рочестер на 23 март Протести избувнаа во државата Њу Јорк откако беше објавено видео во кое се открива како 41-годишен црнец со лисици починал од задушување во март годинава откако група полицајци му ставиле ќеса на главата, а потоа му го притиснале лицето на земја додека не […]

constellation-1851128_1920-660x450-1.jpg
Потрагата по вонземјани најмногу се фокусираше на егзопланети кои кружат околу далечните сонца, но новата теорија на истражувачите од Њу Јорк доби своја смена. Тие веруваат дека форми на вонземски живот може да се најдат во ѕвездите. Тие започнаа да размислуваат за тоа како sвездите се потенцијален извор на живот за кој сè уште се […]