Алонсо е возач на годината

1 февруари, 20110
FernandoAlonsoFerr

Алонсо собра девет поени повеќе во однос на 23-годишниот германец, на третото место е Луис Хамилтон (Мекларен), кој, исто така, се придвижи за едно место погоре во однос на пласман од Светскиот шампионат. Иако последната трка од сезоната во Абу Даби, ја испушти од раце, сепак барем малку задоволство му направија, раководителите на сите тимови во Формула 1 што го избраа за најдобар возач во 2010 година. Тоа е традиционален избор преку интернет порталите на Autosport каде шефовите, според сопственото мислење, и ги рангираат возачите според истито систем како во трките, 25 за прво место, 18 за второ, 15 за трето…
По сите точки, се покажа дека првите луѓе за најдобар тим и возач го избраа Ферари Шпанецот, а не Себастијан Фетел (Ред Бул), кој по победата во Абу Даби, стана најмладиот светски шампион во историјата. Алонсо изјави дека е исклучително среќен што повеќето шефови го избрале токму него за најдобар возач.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi