Блокиораната сметка ќе го исклучи WikiLeaks?

10 јануари, 20110
wikileaks-3

Контроверзната интернет страница WikiLeaks соочена е со големи финансиски проблеми, и нема да продолжи да функционира доколку работите останат вакви, изјави нејзиниот основач Асанаж. Губиме по 600 000 франци неделно, или околу 500 000 евра изјави тој. Ќе мора да најдеме начин за враќање на изгубените пари, инаку нема да преживееме, а парите од донаторите на сајтот не стигнуваат поради блокирање на сметките, напоменал Асанаж. Одредени подржувачи на компаниите кои сакаат да се одмаздат на ВикиЛикс, ангажираат хакери за да го саботираат неговото работење.
Австралиецот Јулијан Асанаж, кој во моментов е на слобода со кауција во Велика Британија, е во очекување на неговото судење и можна екстрадиција во Шведска, каде што е обвинет за силување. Вашингтон ја разгледува можноста за обвиненијата за шпионажа, бидејќи Wikileaks има објавено илјадници телеграми на американските дипломати.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi