Цезар салата

20 јуни, 20110
salata_493538269

Подготовка:

Исецкајте ја зелената салата и сервирајте во длабока чинија. Пилешкото филе исечете го на коцки и ставете во тава со загреано масло да се пржи. Потоа се промешува, па се зачинува со вегета и црн пипер. Кога ќе се пропржи пилешкото, извадете го на чинија и го оставете да се олади.

Лебот го исецкајте го на коцки и него го стваете го во тавата каде што се пржеше пилешкото, за да се пропржи. Промешајте и веднаш штом ќе се пропржат коцките леб извадетеги на чинија и оставете да се оладат. Краставицата и доматот исецкани на коцки ставете ги во садот. Во садот додадете го испрженото пилешко на коцки и испржените коцки леб. Состојќите ги промешувате и додадете ги врз зелената салата.

Мајонезот го ставете го во подлабок сад. Во садот ги додадете го оцетот, благата павлака и коњакот.  Зачинете со црн пипер, исечкан магдонос и убаво промешајте за состојките да се изедначат. Со сосот прелијте ја салатата. На крајот декорирајте со малку исечкан магдонос.

Состојки:

• 80 грама Зелена салат

• 100 грама Мајонез

• 60 грама Пилешко

• 1 кришка леб

• 20 грама Краставица

• 30 грама Домат

• 30 грама Блага павлака

• 20 милилитри Brandy

• Црн пипер

• зачин

• Магдонос

•  Оцет

•  Маслиново масло

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma