Дали сте знаеле дека?

22 февруари, 20110
gepard

Пред 4000 години, во Вавилон имало обичај таткото на невестата, да го опие зетот еден месец по венчавката. Пијалокот бил некоја врста на пиво, направен од мед. Од таму потекнува изразот меден месец, или на англиски honeymoon.

Бувот е единствената птица која гледа плава боја.

Цивилизираниот свет, од 3500 години историја, само 230 години имал мир.

Највисокото дрво на Земјата е “Sherman” кое се наоѓа во Националниот парк во САД и високо е 91 м, а најширокиот дел му е 12 м.

При создавањето на динамит се користат кикирики.

Гепардот е единстеното животно од редот на мачките кое неможе да си ги собере канџите навнатре.

Камелеонот има јазик кој е подолг од половината на неговото тело.

Кечапот потекнува од Кина.

Леонардо Да Винчи бил познат и по тоа дека можел да превитка железо со голи раце.

Пчелите и желките се наглуви.

Глувците можат да живеат без вода подолго и од камилите.

Во шахот, изразот “шах мат” , на персиски значи “кралот е мртов”.

Болката во телото се шири со брзина од 110м/ секунда.

Катастрофата на Титаник ја преживеале и две кучиња.

Најголемата светска компанија е индиската железница, која има повеќе од милион вработени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi