Интегрални погачи

31 мај, 20110
integralni pogaci

Еден час пред да ги измешате овесните снегулки со другите состојки прелијте ги со чаша вода да набабрат.

Измешајте ги сите состојки и направете тесто. Расукајте кора и со помош на чаша или модлици направете фигури. Ставете ги да се печат додека не поруменат.

Потребни состојки:

200 гр ‘ршено брашно

200 гр интегрално пченично брашно

200 гр пченкарно брашно

200 гр остро бело пченично брашно

100 гр семки од тиква

100 гр излупен сончоглед

50 гр ленено семе

50 гр сусам

100 гр овесни снегулки

1 прашок за пециво

1 шоља масло

1 мала шоља кисела вода

1 лажичка сол

1 лажичка шеќер

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma