Јадете цвекло!

2 февруари, 20110
beets

Цвекло е уникатно, бидејќи има висока содржина на анти-канцерогени супстанции и каротеноиди. Овој зеленчук е исто така одличен извор на фолна киселина. Со ова, цвеклото го штити организмот од предвремено стареење и помага во борбата против многу болести.
Betacyanin тоа е пигмент кој ја дава црвената боја. Овој пигмент се апсорбира во крвта и ја зголемува способноста на крвта да пренесе кислород до 400%. Не ги фрлајте листовите од цвеклото. Тие се богати со бета-каротин, фолна киселина, хлорофил, калиум, витамин Ц и железо. Од листовите може да се направи сок или да се подготвува како спанаќот.На лековити својства на црвена репка:
– Цвекло е традиционален лек за леукемија. Овој зеленчук содржи амино киселина betaine, која има антиканцерогени својства. Терапијата, која вклучува дневна доза од сок од цвекло или рендано цвекло ќе има позитивен ефект на леукемија и многу други видови на рак.
– Редовното консумирање на цвекло помага против болестите предизвикани од оксидативен стрес.
– Влакната, кои ги содржи цвекло, може да го намалат крвниот холестерол и до 40%.
– Познато е дека цвеклото го нормализира крвниот притисок.
– Цвекло помага да се зачува еластичноста на артериите. Редовното консумирање на цвекло, може да помогне во спречување на проширени вени.
– И покрај тоа што износот на железо кое се содржи во цвекло не е многу висок, квалитет е одличен. Железото од цвеклото е моќна алатка за чистење на телото од токсини и за создавање крв. Затоа цвекло е ефикасено во лекување на многу болести предизвикани од токсините.
– Цвекло е особено препорачливо за трудници поради висока содржина на фолна киселина. Фолната киселина може да спречи многу болести кај новороденчињата.
– Сокот од цвекло јаподобрува функцијата на црниот дроб и жолчката, и спречува констипација.
– Сокот од цвекло во комбинација со морков, е одличен лек за проблемите кај бубрезите и жолчното кесе.
– Познато е дека цвекло може да помогне и кај многу други болести: главоболка, забоболка, дизентерија, исхемија, проблеми со кожата, менструалната болка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi