Јапонски научници ќе се обидат да ги вратат мамутите во животинскиот свет

16 јануари, 20110
59612-scientists-are-trying-to-clone-the-woolly-mammoth-in-4-5-yea

Јапонски научници велат дека по четири до пет години ќе имаат можност да го вратат мамутот како врста во животинскиот свет благодарение на последните достигнувања во областа на генетиката, пишува Дејли телеграф. За обидот за враќањето на древното животно соопштил професорот Акира Иритани од Универзитетот во Кјото. Научникот бил инспириран од работата на Терухико Уакама, кој успеал да клонира глушец користејќи генетски материјал од друг глушец, кој бил замрзната во текот на 16 години. “Сите технички проблеми се веќе решени. Се што ни треба е квалитетен образец на ткиво од замрзнат мамут “, оптимистички коментирал Иритани. Такво ткиво ќе се барало преку вежби во замрзнатите територии на Сибир во текот на летото 2011 година.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi