Крцкави крошнички со портокал и јагоди

10 ноември, 20110
SONY DSC

Потребни состојки:

10 обични тарт колачи

100 гр. бисквити

2 портокали

50 гр. кафеав шеќер

50 гр. јаворов сируп

100 гр. бадеми

Шлаг пена

10 големи јагоди

Припрема: Измешајте ги ренданата кора и сокот од двата портокали со искршените бисквити. Од смесата нанесете врз секој тарт колач и печете на температура од 180 степени целзиусови околу 15 минути.

Ситно исецкајте ги бадемите и промешајте ги со шеќерот и јаворовиот сируп. Посипете ја смесата врз тарт колачите и вратете ја тавата во рерна да се пече уште 3 минути. Оставете ги тарт колачите да се изладат.

Врз изладените тарт колачи нанесете шлаг пена, а врз секој тарт нанесете јагода исечена на ленти. Добар апетит!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi