Макарони на грчки начин

4 април, 20110
makaroni na grcki nacin

Сварете ги макароните. Во меѓувреме исчистете го кромидот и исецкајте го на коцки. Младиот кромид исечете го на тркалца. Доматите попарете ги со топла вода, за да може полесно да ги излупите. Исецкајте ги и нив. Загрејте го маслото и додадете го кромидот. Кога ќе се запржи додадете го младиот кромид, супата, виното и оставете на кратко нека се динста. Потоа додадете ги макароните и доматите и зачинете по желба. Додадете го и фета сирењето, и се заедно да се пропржи. На крајот ставете ги и маслинките исечени на парчиња. Послужете додека јадењето е топло. Може да го украсите вкусното јадење со гранчиња босилек.

Потребни состојки:

300 гр макарони

200 гр фета сирење

100 гр зелени маслинки

200 мл бело вино

200 мл супа

2 главици кромид

3 млади кромидчиња

4 домати

2 лажици масло за јадење

сол и бибер

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma