Нова улога: Ентони Хопкинс како Алфред Хичкок

24 јануари, 20110
Anthony_Hopkins_002

Ентони Хопкинс, 73, најверојатно наскоро ќе започне со снимањето на новиот филм за легендарниот режисер Алфред Хичкок, каде ќе го глуми токму него. Во моментов тој е во преговори со продукциската куќа “Montecito” за главната улога во адаптацијата на книгата,на писателот Стивен Ребел “Алфред Хичкок и за создавање на психата “. Книгата инаку е објавена во 1998 година, и зборува за познатиот режисер кој во моментот на светската слава одлучува да ризикува, и да го снима познатиот хорор филм “Психо”. Филмот стана еден од најголемите хитови, и Хичкок е запаметен како еден од најголемите мајстори во создавањето тензии и директен психолошки трилер и хорор. Најпознати филмови на Хичкок се: “ Птици” , “ Север-северозапад” , “ Вртоглавица ” … Во книгата е посветено големо внимание на неговиот однос кон сопругата Алма Ревил. Ентони Хопкинс е познат по неговите улоги во филмовите базирани на романите како ” Дракула “, ” Брeм Стокер ” и биографиите ” Преболи го Пикасо “, “Никсон” а негова најпозната улога беше во “Кога јагнињата ќе стивнат”, за која доби “Оскар”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi