Плазма торта со вишни

12 ноември, 20110
torta

Состојки:

500мл слатка павлака

300мл шлаг пена

1 кисела павлака

200г класични плазма бисквити

0,5кг вишни

0,5л млеко

1 ред чоколадо за готвење

Подготовкa:

Изматете ја слатката павлака. Изматете и 200 грама шлаг со 2 дл млеко и во оваа смеса додадете ја киселата павлака. Сето ова соединете го и поделете го на два дела, па во едниот дел ставете 300 грама мелени плазма бисквити.

Плазма бисквитите натопете ги во млеко и наредете ги во плех. Потоа истурете ја половина од смесата, вишните, па другата половина од смесата и на крај филувајте со остатокот од изматениот шлаг. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş