Шпанска пита

5 јули, 20110
news_4571

Подготовка:

Изматете ги јајцата, маслото, млекото, брашното и прашак за пециво. Помешајте со ситно сецкана салама, краставици, пиперки и сирење.

Целата смеса помешајте ја и истурете ја во тава подмачкана со масло и брашно.

Печете на 200 степени, околу 20 минути.

Кога питата е готова, премачкајте ја со едно изматено јајце и вратете ја во рерна уште 5 минути за да добие убава златна боја.

Состојки:

  • 4 јајца
  • 4 чаши масло
  • 2 чаши млеко или кисела вода
  • 6 чаши брашно
  • 1 прашак за пециво
  • 150гр салама
  • 200гр сирење
  • 4 кисели краставици
  • 4 кисели пиперки

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi