Со природни лекови против главоболката

2 февруари, 20110
prirodni lekovi protiv glavobolka

При честите, секојдневни главоболки веќе и пиењето на апчиња не помага. Изберете да си помогнете но, овој пат со природни лекови. Има некои производи кои навистина опуштаат и ја намалуваат главоболката.

Така на пример, една шоља кафе може да ја намали главоболката. Затоа што кофеинот е состојка која ја има и во апчињата против главоболка.

Масло од лаванда –  исто така може да ви помогне. Мала масажа на челото и во областа кај слепоочниците навистина ќе ве опушти.

Чај од ѓумбир – познато е дека ѓумбирот е ефикасен лек за мигрената. Освен тоа што ќе ја намали болкта во главата исто така ја отстранува и мачнината која е пропратна при мигрената.

Зелката исто така помага. Земете еден лист зелка изгмечете го убаво да излезе течноста од него. Листот ставете го како облога на челото, а и сокот исто така помага при болка.

Компир – измијте еден компир и пресечете го на пола. Со половинката тријте го челото и слепоочниците, се додека не почне компирот да се суши. После неколку минуту болката сигурно ќе се смири.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi