Сорбет од лимон

3 август, 20110
sorbet_limon

Вистински летен десерт.

Десертот се припрема така што ја зовривате водата со шеќерот, и ја додавате изренданата кора од лимон. Исцедете го лимонот и додадете го во изладената вода со шеќер. Исецкајте го нането и оставете нека се излади убаво. Потоа додадете една чаша вотка. Направете снег од белки па во него додадете ја оладената смеса. Добро измиксирајте ја смесата и ставете ја во фрижидер да стои 4-5 часа.

Потребни состојки:

3 лимони

пола литро вода

100 гр шеќер

и мала чаша вотка

белка од едно јајце

гранче нане

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit