Запечен лосос

1 февруари, 20110
zapecen-losos
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
  • 50 грама Путер
  • 4 лажица/ци Маслиново масло
  • малку   Магдонос
  • 2 чешниња Лук
  • 300 грама Лосос
  • 1 парче/чиња Лимон
  • 1 мала лажица Бибер
  • Време за подготовка: 20 мин.
  • Време за готвење: 30 мин.
КРАТОК ТЕКСТ:

Лососот е риба која има умерено долго тело, покриено со ситни крлушки. Помеѓу грбната и опашната перка имаат перки или дебел набор на кожата.
Лососот живее во студените води.
Лососот се мрести во студените речни води и езера.

ПОДГОТОВКА:

Подлабок плех за печење подмачкајте го со растопен путер.
Лососот исечен на парчиња исто така премачкајте гo со растопен путер од двете страни.
Сокот и ренданата кора од лимонот, биберот, лукот, магдоносот и маслиновото масло ставете ги во блендер, па матете ги додека сè не се иситни и добиете густа смеса како мајонез.
Од оваа смеса со четка премачкајте го лососот од двете страни, па ставете го во премачканиот плех.
Плехот покријте го со фолија и ставете го во загреана рерна на 210 степени.
Печете го околу 20-25 минути.
Внимавајте да не се запече.
Лососот треба да остане сочен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi