Затвореник со поголеми димензии бара домашен притвор

31 јануари, 20110
kelijazatvor

Судот во Хаг ќе одлучува за редок случај. Имено, холанѓанецот Анџело МекД кој е осуден на две години затворска казна поради измама, се буни и сака остатокот од казната да ја помине во домашен притвор. Причината за тоа е што затвореникот има поголеми димезнии и не го собира во затворската ќелија. Тој бил висок 2.07 метри и тежок 230 килограми. Листата на негови барања е поголема: наведува дека креветот му е премал, wc школката прениска, во кантината нема место каде да седне и слично. Неговиот адвокат веќе покренал жалба со објаснување дека со ваквите услови се крши Европската конвенција за човекови права.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi