Боранија на италијански начин

30 октомври, 20120
boranija

Потребни состојки:

  • ½ кг боранија
  • ½ кг домати
  • 4 чешниња лук
  • 4 лажици маслиново масло
  • 1 лажица листови од нане
  • сол, бибер

Начин на подготовка:

Исчистената боранија исецкајте ја на парчиња со големина од околу 3 см. Доматите попарете ги со топла вода, а потоа излупете ги, извадете ги семките и исецкајте ги на коцки. На загреано масло пропржете го лукот и исецканото нане. Потоа додадете го зеленчукот. Полијте со малку вода и динстајте го околу 45 минути на тивок оган, додека боранијате не омекне. Зачинете по желба. Послужете го како прилог со месо.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi