Сувото овошје во служба на нашето здравје

30 октомври, 20120
suvo ovosje

Сувото овошје е здрава и вкусна храна. Таа ги содржи сите вредни хранливи состојки како што се магнезиум, калциум, витамини од Б комплексот и железо.

Исто така, сувото овошје е уникатен и вреден извор со комбинација на витамини Ц, Е и бета каротен, кои се главните борци против слободните радикали во нашето тело.

Поради недостиг на вода во суво овошје, во него се концентрирани сите елементи во трагови и минерали, јаглехидрати.  Затоа, е неопходно да се јаде мала количина на суво овошје, бидејќи само 100 грама содржи околу 300 калории.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma