Брускети со моцарела

5 јануари, 20120
2

Потребни состојки:

1 багет

1 кг. домати

1 лажица свеж босилек

250 гр. моцарела

50 мл. маслиново масло

Сол и црн пипер

Неколку ливчиња нане

Припрема:

Исечете го багетот на парчиња со дебелина од еден сантиметар. Направете смеса од маслиновото масло и солта, па премачкајте ги сите парчиња и печете ги во намрсена тава на температура од 200 степени целзиусови околу 10тина минути, се додека лебот не стане крцкав.

Исецкајте ги доматите на ситни парчиња, па додадете 2 лажици маслиново масло, ситно сецканата моцарела, ситно сецканиот босилек и наросете сол и црн пипер, па промешајте. Со смесата филувајте ја секоја брускета.

Ставете ги брускетите на чинија за сервирање, украсете со ливчиња нане и послужете додека се топли. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber