Чоколаден пудинг со ментол

27 април, 20120
puding

Потребни состојки:

 • ¼ шољички плус 1 лажичкa шеќер
 • 3лаж. скробно брашно
 • 1лаж. плус 1 ½ лажичка какао во прав , шеќер , сол
 • 1 ¼ шоља павлака за готвење
 • 1 ¼ шољичка млеко
 • ½ лажичка екстракт од ванила
 • 170г полуслатка чоколада
 • ½ лажички екстра мента
 • 1 лажица плус 1 ½ лажичка оладен путер исечен на мали парчиња
 • 10 чоколадни кекси
 • Се украсува со листови од мента.

 

Начин на подготовка:

Во средна тава да се замеша шеќер, скроб, какао и 1/8 лажички сол. Во мераче измешајте ја павлаката, млекото и ванилата.

Долијте 1 шољичка мешавина од павлака и мешавина од шеќер и мешајте се додека скробот не се стопи. Додадете го остатокот од кремата со павлака и мешајте се додека не се соедини. Ставете го да се свари, со постојано мешање, па варете додека да се згусне околу 5 мин. Смалете го оганот на слабо, и додадете ја чоколадата. Мешајте додека да се стопи околу 1 мин.Тргнете ја од оганот. Додадете екстракт од  минта и путер, па мешајте, се додека путерот не се стопи. Бро разделете го пудингот на 8 тањирчиња,. Се лади додека не се згусне.

Малку пред послужување, издробете кекс, во прав. Посипете го пудингот со по 1 лаж. кекс во прав , па украсете со ливчиња ментол.

Послужете го добро оладен…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi