Чоколадно задоволство

24 јануари, 20120
cokolad

Потребни состојки:

За ролат:

150 гр. чоколадо

100 гр. марарин

10 јајца

200 гр. шеќер во прав

5 лажици презла

½ прашок за печиво

200 гр. мелени ореви

1 л. Сок од портокал

2 лажици екстракт од портокал

6 лажици мармалад од портокал

За глазура:

50 гр. чоколадо

2 лажици масло за јадење

Припрема:

На пареа стопете го чоколадото и маргаринот. Изматете ги јајцата и шеќерот со миксер, па додадете ја истопената чоколада, презлата, прашокот за пециво, оревите, сокои и екстрактот од портокал. Матете се додека не добиете хомогена смеса.

Смесата за ролат ставете ја во калап за ролат и печете на температура од 160 степени околу еден час. Откако ролато ќе се изпече, извадете го од рерна и оставете го да се излади, па премачкајте го со мармаладот.

Стопете ја чоколадата за глазура и маслото за јадење на пареа, па со оваа смеса премачкајте го ролатот. Украсете по желба. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber