Филети од риба во пивско тесто

12 мај, 20120
recept

Потребни состојки:

  • Брашно за поховање
  • 2дл.светло пиво
  • 2 јајца
  • 1кг. Филети од риба

 

Начин на подготовка:

  1. Филетите од риба добро исушете ги во крпа (избегнувајте хартиени салвети поради лепењето). Побрашнете ги и протресете го вишокот на брашно.

 

  1. Изматете ги јајцата. Додадете пиво и измиксирајте го брашното постепено. Оставете 15мин. па уште еднаш измиксирајте за да не останат грутки.

 

  1. Во пивското тесто валкајте ги побрашнетите филети од риба. Исцедете го вишокот.

 

  1. Похувајте на температура од 170-180Ц. Помешајте повремено за да не се залепат парчињата при пржењето. Филетите од риба се пржени кога ќе испливаат на површина.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi