Француски тост со ванила рикота, јагоди и боровинки

3 февруари, 20120
francuski

Потребни состојки:

100 гр. јагоди

100 гр. боровинки

200 гр. шеќер

100 гр. свежа рикота

100 мл. крем сирење

100 гр. бадеми

100 гр. лешници

6 парчиња леб

2 јајца

1 лажица екстракт од ванила

20 гр. путер

Припрема:

Во блендер изматете ги боровинките и јагодите со половина од шеќерот. Во посебен сад измешајте ја риколата со крем сирењето, ванилата и остананиот шеќер, па ставете ја смесата во фрижидер да се стегне. Исецкајте ги бадемите и лешниците.

Во посебен сад изматете ги јајцата и 50 гр. шеќер во прав. Лебчињата ставете ги да отстојат во смесата со јајца, па испржете ги на растопен путер и ставете ги на салфетки да се исушат. Ставете едно парче тост, одозгора ставете од смесата со ванила и рикота, полејте го со блендираната смеса од овошје и одозгора украсете со сецкани бадеми, лешници и свежи јагоди и боровинки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma