Колач со боровница и портокал

21 јануари, 20120
kolac borovnica

Потребни состојки:
700 гр. брашно
250 гр. путер
100 гр. мед
250 гр. боровница
100 гр. шеќер
4 јајца
1 прашок за печиво
2 лажици сок од лимон
Кора од два лимона
½ рендано морско оревче
½ лажица сол
Припрема:
Ставете го медот, путерот и шеќерот во посебен сад и матете се додека не добиете хомогена смеса. Едно по едно додавајте ги јајцата со постојано матење, па додајте го сокот и кората од лимон. Постепено додавајте го брашното, а потоа додадете го ренданото морско оревче и прашокот за пециво. Измесете го тестото, па додадете ги боровниците.
Тестото ставете го во намрсена тава и печете 55 минути на температура од 190 степени целзиусови, па оставете го колачот малку да отстои откако ќе се испече. Послужете го колачот со шоља чај или кафе. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber