Колачи од урми и путер од кикирики

3 мај, 20120
2

Доколку се прашувате дали се здрави колачите од путер и кикирики, не грижете се, тие се во најдобар дел збогатени со природен шеќер кој лесно се разложува во телото…

 

Потребни состојки:

  • 12 – урми
  • 75г-овесни снегулки
  • 1 супена лажица путер од кикирики

 

Начин на подготовка:

1 . Ставете ги урмите во блендер и испасирајте ги се додека да се соединат.

2. Со шпакла за готвење префрлете ги урмите во чинијата, додадете ги овесните снегулки и путерот од кикирики и матете со миксер да се соедини смесата.

3. Поделете ја смесата на 4 дела и направете од нив топчиња. Ставете ја секоја топка на хартија за печење, прекријте ја уште еднаш со хартија за печење и сплескајте ги една по една. Доколку не се послужуваат веднаш, можат да се чуваат во фрижидер до 5 дена…

Порции:2

Подготовка:1о минути.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber