Крекери

24 декември, 20120
krekeri

Потребни состојки:

  • 200гр брашно
  • 150гр гриз
  • 2 лажици маргарин
  • 100гр сусам
  • лажичка прашок за пециво
  • 1,5 лажичка сол

Начин на подготовка:

Во чинија помешајте брашно и гриз, посолете, додадете сусам, прашок за пециво и ситни парчиња маргарин, па се помешајте со топла вода. Тестото поделете го на неколку топчиња, па секоја посебно помешајте ја со раце на даска посипана со брашно и оставете го тестото да отстои. Кога ќе омекне, истенчете го со сукало, потоа вадете крекери со модлици и пржете ги на врело масло или во загреана рерна. На крекерите можете да додадете разни комбинации од намази, салати и месо.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber