Лазањи со зеленчук

22 април, 20120
lazanji

Потребни состојки:

 • 500гр тесто за лазањи
 • 1кг – домати
 • 250гр- кашкавал
 • 250гр-брокули
 • 500гр-рендано сирење
 • 1-главица кромид
 • 4-варени јајца
 • 1-кришка леб
 • 0,8дл.-маслинов зејтин
 • Сол
 • Бибер

Начин на подготовка:

Да се издинста кромидот, доматите и пиперката со малку масло. Кога ќе боде готов зеленчукот, да се додадат цветовите од брокули и внимателно да се промешаат. Да се посоли по вкус. Да се обари тестото за лазањите во солена вода, да се исцеди и се измијат во ладна вода. Во подмачкан плех со путер, да се стави сос од зеленчук, да се нареди на ред од тесто и да се прелие со уште малку сос, да се посипе со кашкавал и се така, цела смеса. На крајот, се да се посипе со изрендан кашкавал и да се исецка на коцки путерот преку сирењето. Да се запече во загреана рерна на умерена температура околу 20 мин.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi