Лековитото својство на ѓумбирот

29 октомври, 20121
gumbir2

Ѓумбирот е тропска билка. Растението расте еден метар во височина, има корени дебели и месести како прст до 20 cm во должина и е многу ароматичен. Цветовите се бели, жолти или розеви, во зависност од видот. Аромата на коренот е согласна со мирис на лимон и по вкус е сладок и зачинет. Се користи против воспаление на внатрешната обвивка, како облоги за намалување на отоци, намалување на болки во мускулите и коските, нарушувања како артритис, за превенција од настинки, го зајакнува имунитетот, ја подобрува циркулацијата и го спречува згрутчување на крвта и формирање на тромб, ефикасен лек против мигрена и грип. Ѓумбирот ја подобрува меморијата, делува како благ афродизијак, ја намалува мачнината во текот на бременоста.Антисептички и ги уништува микроорганизмите се користи против исцрпеност и замор, бидејќи ја крева енергијата во телото. Ѓумбир содржи супстанции кои го забрзуваат метаболизмот. Тој е моќен антиоксидант, кој ја подобрува функцијата на црниот дроб и е одличн за детоксификација на телото. Чајот од ѓумбир е многу добар за гастрични проблеми. Етеричните масла од ѓумбир се одлични за намалување на стресот и се користат за масажа. Ја намалува болката и се користи за ревматски проблеми. Има антисептично дејство и смирува кашлица која е причината зошто тој се користи како додаток на топли пијалаци во текот на зимата. Ѓумбирот ја стимулира периферната циркулација и целокупната е затоплување. Во комбинација со други растенија ја подобрува нивната ефикасност. Наменет е и за пациентите со чирови на желудникот и дуоденумот. Намалува и зголемување на серумскито ткиво, холестерол и триглицериди во крвта.Го зголемува бројот и подвижноста на сперматозоидите, без никакви штетни ефекти.Ѓумбирот нема штетни ефекти.

One comment

  • Dragica

    15 јули, 2013 at 20:27

    Како правилно се приготвува и употребува чај од ѓумбир

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi