Миризливо топло чоколадо

19 декември, 20120
toplo-chokolado

Потребни состојки:

 • 250мл млеко
 • 100гр темно чоколадо
 • 50гр какао во прав
 • 50мл слатка павлака
 • кесичка ванилин шеќер
 • половина лажица цимет
 • малку чили
 • 50мл слатка павлака за шлаг
 • арома од ванила

Начин на подготовка:

 1. Во млекото на тивок оган растопете шеќер и чоколадо. За тоа време изматете шлаг со половина лажичка арома од ванила.
 2. Кога чоколадото е растопено, додадете слатка павалака, какао во прав,  се добро измешајте, тргнете од оган и додадете во чашите.
 3. Ставете шлаг во секоја чаша над топлото чоколадо, посипете со чили и цимет во прав и уживајте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber