Моцарт кугли

30 јануари, 20121
mocart

Потребни состојки:

250 гр. шеќер

250 гр. мелени бисквити

150 гр. мелени ореви

50 гр. маргарин

1 лажица екстракт од рум

2 лажици кокос

2 лажици сецкани лешници

2 лажици какао

Припрема:

Во тенџере на оган ставете го шеќерот, маргаринот и 1,5 дл вода, па оставете маргаринот да се растопи и да се соедини со шеќерот. Тргнете го тенџерето од оган и додадете ги бискцитите, оревите, чоколадата и румот, па промешајте се додека не добиете хомогена смеса и оставете да се излади.

Од масата направете бомбици, па 1/3 од бомбиците извалкајте ги во кокос, 1/3 во сецканите лешници и 1/3 во какаото. Добар апетит!

One comment

  • Елиза

    8 декември, 2015 at 14:01

    Колку чоколада треба и лажиците дали треба големи или мали?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma