Овошен колач од соништата

11 мај, 20120
2

Потребни состојки:

 • 100гр круши
 • 50гр  концентрат од банана
 • 10гр какао
 • 100гр бадем.
 • 50гр ораси
 • 200гр брашно
 • 6   јајца
 • 100гр парфе крема
 • 50гр слатка павлака
 • 100гр чоколадо
 • 1 дл маслинов зејтин
 • 20гр шеќер
 • 20гр брусница.

 

Начин на подготовка:

Во силиконски калап, ја налеваме смесата која сме ја направиле од концентрат од банана и парфе крема.Се вади од калапот кога ќе се олади, и се прелива со растопено чоколадо, или какао  .Ја топиме чоколадата и ги валаме запечените мелени бадеми, ги украсуваме со брусница. Тортата ја правиме така што, печеме бисквит од сирење, павлака, јајце, брашно и печеме тенок бисквит во фолија. Кремата ја правиме од сомелени круши, споени со парфе и малку желатин. Округлиците ги правиме од лешници, и бисквите така што ќе ги сомелеме, додаваме путер и обликуваме. Украсуваме со прстени од чоколада.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi