Паста со чаден лосос

10 мај, 20120
losos-i-testo

Лососот кој е богат со омега-3 , масни киселини, е риба која нутриционистите без двоумење ја препорачуваат за здравјето на крвниот систем . Освен тоа Лососот се карактеризира со одличен вкус.

 

Потребни состојки:

 •   250г. Чаден лосос
 •   500г. Широки резанки
 •   Три поголеми дршки аспарагус
 •   2 чешниња, млад лук
 •   Половина чешне, обичен лук
 •   Малку сок од лимон
 •   200мл.павлака за готвење
 •   1дл. – бело вино
 •    Сол, бибер
 •    Малку свеж магданос
 •    2 лажици путер

Начин на подготовка:

 1. Сварете го тестото.
 2. На путерот испржете ситно насецкан обичен лук, додека не поприми златна боја, потоа додадете ја павлаката за готвење и лососот кој претходно те го исекле на парчиња.
 3. Додадете сол, бибер, млад лук и аспарагус исецкан на ситни парчиња и варете на млак оган 5мин.
 4. Полијте со бело вино и на крајот додадете ја тестенината. Украсете со свеж магданос. Сервирајте топло со пармезан.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi