Пикантно ќофте на Азиски начин

18 април, 20120
1

Потребни состојки:

  • 4 – чешниња лук
  • 3см- свеж ѓумбир
  • 2мали чили пиперчиња
  • ½ жољичка листови од кориандер
  • 750гр мелено свинско
  • 1 – јајце
  • 2дл- маслиново масло
  • 2-краставици
  • 2- шољи ориз

Округлите топчиња од свинско месо и егзотичните зачини се исклучителен гастрономски специјалитет и одличен зимски оброк, бидејки овозможуваат хранливи состојки кои го подобруваат имунитетот. Пробајте го овој азиски специјалитет и уживајте во богатството на вкусовите. Послужете со сварен ориз и краставици или сварени тиквици.

Упатство:

Во блендер направете смеса од лук, ѓумбир, малку чили и коријандер. Ставете ги во здела, додајте го меленото месо и јајцето. Попарете и посолете.Со чисти раце, се добро помешајте. Земете по 2 лажици од смесата, па обликувајте 16 топчиња. Ставете ги на тањир, поклопете и оставете ги во фрижидер 30мин.

Печете ги на зејтин 12 до 15мин, со постојано вртење.

Се служат со ориз, тиквици или краставица.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi