Поховани солени палачинки

22 јануари, 20120
pohovani palacinki

Потребни состојки:

За палачинки:

3 јајца

0,5 дл. масло за јадење

1 лажица шеќер

2 лажици сол

2 дл. млеко

1 дл. вода

500 гр. брашно

Фил:

300 гр. салама

200 гр. крем сирење

Останато:

100 гр. брашно

2 Јајца

Припрема:

За палачинки изматете ги јајцата со шеќерот и солта, па додајте го маслото, водата и млекото и полека додавајте го брашното. Треба да добиете смеса со средна густина. Испечете ги палачинките.

Печените палачинки премачкајте ги со крем сирење, врз нив наредете салама и свиткајте ги во ролат. Секоја пачалинка извалкајте ја во брашно, па во јајце и испржете ги на масло за јадење.

Секоја палачинка дијагонално на три дела,  сервирајте на чинија за сервирање и украсете по желба. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber