Посни колачи со рум и лешници

14 април, 20120
1

Кој вели дека не можете да уживате долколку постите? Напротив – можете и морате, бидејки посните колачи со лешници и рум едноставно не оставаат простор за ништо друго туку само за задоволство.

Состојки:

  • Рум
  • 200гр. Лешници
  • 300гр. Мелени ораси.
  • 200гр.шеќер во прав
  • 300гр. Какао – крема за готвење.

 

Подготовка:

Орасите и шеќерот  замесете ги со рум, да се добие воедначена смеса. Направете топчиња и ставајте ги во калапи.

Секоја модлица да се прелие со растопена какао – крема, така да не се гледа филот и да се украси со цел лешник.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi