Посреќен циклус со 5 начини на исхрана

8 ноември, 20120
hrana

Жените треба да научат што подобро да се чувствуваат за време на нивните месечни периоди, со цел да ги избегнат несаканите дејства од тегобите и болките. Најважно е да ја научите правилната исхрана во право време. Оптимизирајте ја вашата енергија и опуштете се со овие 5 јадења во одредени денови.
– Од првиот до петтиот ден
Многу од жените во овој период се емоционално чувствителни. Затоа треба да се хранат со храна богата со магнезиум, како што се спанаќот и зрнестаста храна, и храна богата со омега 3 масни киселини како лосос, сардини и ореви.
– Од шестиот до тринаесетиот ден
Доброто функционирање на хормоните може да ве заштити од стрес, затоа во овој период е најважно да се храните здраво т.е. ова е периодот кога треба да се прејадувате од овошје и зеленчук.
– Од четиринаесетиот до седумнаесетиот ден
Сите сетила во овој период се зголемени, вклучувајќи го и оној за вкус. Ова е идеален период за консумирање на гурманската чудесна храна како сирење, јастог, јагнешко и добро вино.
– Од осумнаесетиот до дваесет и третиот ден
Ова е период кога прогестеронот на дебелото црево се успорува. Токму во овој период се препорачува храна која содржи големо количество влакна, како јачмен, кафеав ориз и зеленчук.
– Од дваесет и четвртиот до дваесет и осмиот ден
Овој период од ПМС-от бара вашите омилени јаглени хидрати да се внесуваат заедно со големи порции сладолед.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi