Ролат од спанаќ

29 април, 20121
sp

Потребни состојки:

За кората:

–          4 јајца

–          1 прашок за пециво

–          400 гр свеж спанаќ

–          180 мл кисела павлака

За филот:

–          5 варени јајца

–          450 гр бело сирење

–          200 гр крем сир

–          30 гр сусам

–          3 лажици кисела павлака

Подготовка:

Одвојте ги жолчките од белките и посебно матете ги. Во жолчките додадете лажица брашно, па соединете ги. Спанаќот исчистете го и ставете го 10 минути во врела вода, а кога ќе се олади ситно исецкајте го и ставете го во смесата. Измешајте добро се, а потоа во подмачкан плех ставете ја смесата  и печете на 170 степени 10 минути. Извадете го тестото ставете го на мокра крпа и сролајте го. Додека се лади тестото, направете го филот.

Сирењето и крем сирот измешајте ги, а потоа ставете ги и сусамот и киселата павлака. Оладеното тесто извадете го од крпата. Исфилувајте го, а варените јајца наредете ги покрај рабовите и повторно сролајте го. На крај ролатот премачкајте го со павлака и ставете сусам.

 

One comment

  • katerinatemkova

    30 април, 2012 at 20:18

    i like

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber