Сауна за зимските денови

15 ноември, 20120
sauna

Во ладниот зимски период идеално е, на крајот на денот да може да си дозволите да се опуштите во сауна, проследено со масажа. Сауната, денес е многу присутна во Шведска, каде што секоја трета куќа дури има и сопствена сауна. Со топла вода и етерични масла од бор и еукалиптус, посипете ги вулканските карпи за да можете да уживате во нежните испарувања и корисниот ефект на дишните патишта. Во прилог на релаксирачката сауна, додека телото го враќа тонусот на мускулите – под услов да не претерувате и внимателно да ги слушате сигналите што вашето тело ви ги дава. Традиционалниот ритуал на сауната се спроведува во три фази: прво истуширајте се со ладна вода, па потоа влезете во кабината. Просечната температура во кабината е 80 ° C, и пожелно е да бидете внатре околу 8 до 12 минути. Потоа повторно истуширајте се со ладна вода, и по пауза од 10-15 минути повторно вратете се назад. Веднаш по сауната скандинавците препорачуваат масажа. За поубава кожа, девојките од скандинавските земји прават топло-ладни масажи, каде по топлиот туш прават масажа со лед. Освен поубава кожа, се подобрува циркулацијата и ќе почуствувате свежина по целото тело.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi