Сутлијаш со бело чоколадо

4 февруари, 20120
Rice pudding

Потребни состојки:

50 гр. путер

1 стапче ванила

3 шољи ориз

150 мл. бело вино

600 мл. млеко

100 гр. бела чоколада

Шеќер по желба

Припрема:

Растопете го путерот во тавче, пресечете го стапчето ванила по должина и истругајте ги семките одвнатре, па ставете ги во тавата и пропржете ги за путерот да добие убава арома. Може да додадете и малку цимет.

Додадете го оризот, виното и млекото и гответе на умерена температура со често мешање. Кога течноста ќе испари додавајте по малку млеко се додека оризот целосно не се свари. Потоа додадете шеќер по желба и оставете го да се растопи.

Додадете го белото чоколадо искршено на коцки, промешајте и сипете во чинии за сервирање. Одозгора може да изрендате и црна чоколада. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma