Торта со киви

29 октомври, 20120
caekiwi

Потребни состојки:

  • 800 гр брашно
  • 200 гр шеќер
  • 2 дл млеко
  • 30 гр путер
  • 3 белки
  • 3 киви
  • лимон
  • кесичка сув квасец и кесичка желатин

Начин на подготовка:

Измешајте го брашното и шеќерот и постепено додавајте го млекото,путерот, лимоновиот сок и изренданата кора од лимон, сувиот квасец и мешајте. Во друг сад изматете ги белките со малку сол, да добиете цврста пена. Потоа додадете ја во претходно изматената смеса. Потоа сипете ја смесата во намачкан округол плех и ставете да се пече во загреана рерна на 180степени, 35 минути. Потоа изгасете ја рерната и оставете го тестото уште 5 минути. Кога ќе бидете сигурни дека е изладено го премачкувате со желатинот, направен по инструкциите на самата кесичка. Одозгора ги редите кивите, кои предходно се исчистени и исецкани на тркалца.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma