Вкусен шербет од лимон

9 јануари, 20120
LemonSorbet1

Потребни состојки:

500 мл. вода

300 мл. шеќер

200 мл. сок од лимон

Кора од 2 лимони

Неколку ливчиња нане

Припрема:

Загрејте ја водата во тенџере на оган, па додадете го шеќерот и оставете го да се растопи со повремено промешување. Гответе на умерен оган се додека шеќерот целосно не се растопи, па тргнете го тенџерето од оган и оставете ја смесата целосно да се излади.

Во смесата додадете го свежо исцедениот сок од лимон и ситно изренданата кора и промешајте, па ставете го шербетот во фрижидер два часа за да се излади и стегне. Потоа извадете ја смесата и измиксирајте ја во блендер, па ставете ја во замрзнувач за да замрзне.

Во мали чинии ставете топка од шербетот, па украсете со свежи ливчиња од нане и веднаш послужете. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber