Запечен зеленчук

2 ноември, 20120
zapecen-zelencuk

Потребни состојки:

  • 6 јајца
  • 100 мл павлака
  • 50 мл јогурт
  • 500 гр смрзнат зеленчук
  • 200 гр младо сирење
  • 2 лажици оригано
  • 1 лажица кари
  • 1 лажица сенф
  • сол и бибер

Начин на подготовка:

Најпрво изматете ги јајцата, па додадете им сол, бибер, павлака, јогурт, сенф, рендано сирење и сипете ја смесата во тава за печење која претходно сте ја намачкале со маргарин.

Потоа врз смесата сипете го зеленчукот без претходно да го варите. Зачинете со кари и оригано, па одозгора ставете уште еден слој од ренданото сирење. Ставете ја тавата во загреана рерна на 180 и печете околу 30 минути.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/