Брускети со моцарела

6 февруари, 20130
brusketi

Потребни состојки:

  • 1 багет
  • 1 кг. домати
  • 1 лажица свеж босилек
  • 250 гр. моцарела
  • 50 мл. маслиново масло
  • Сол и црн пипер
  • Неколку ливчиња нане

Начин на подготовка:

Исечете го багетот на парчиња со дебелина од еден сантиметар. Направете смеса од маслиновото масло и солта, па премачкајте ги сите парчиња и печете ги во намрсена тава на температура од 200 степени целзиусови околу 10тина минути, се додека лебот не стане крцкав.

Исецкајте ги доматите на ситни парчиња, па додадете 2 лажици маслиново масло, ситно сецканата моцарела, ситно сецканиот босилек и наросете сол и црн пипер, па промешајте. Со смесата филувајте ја секоја брускета.

Ставете ги брускетите на чинија за сервирање, украсете со ливчиња нане и послужете додека се топли. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber