Екстра-брзи солени кифлички

24 декември, 20130
19

Состојки:

1 белка од јајце

1 лажичка сол

125 гр сирење

50 мл млеко

50 мл масло

3 лажички прашок за пециво

250 гр брашно

За премачкување:

1 жолчка

Лажичка млеко

Сусам

Во длабок сад ги додаваме белките, солта, маслото и млекото, брашното измешано со прашок за пециво и од тоа замесуваме глатко тесто. Тестото се дели на два дела и се развлекува. Секој дел го сечеме на 8 тријаголници и ги виткаме во ролна. Ги премачкуваме со жолчка матена со млеко и ги поросуваме со сусам, а кифличките може да се полнат со сирење или салама.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit