Леден десерт со бело чоколадо

10 јуни, 20130
11

Потребни состојки:

–      2 јајца

–      2 кесички ванилин шеќер

–      1 дл млеко

–      1 дл слатка павлака

–      150 гр бела чоколада

Подготовка

Изматете ги жолчките со ванилиниот шеќер и варете ги на пареа неколку минути. Оставете ги да се изладат. Загрејте го млекото, па во него ставете ја чоколадата да се растопи. Изматете ги белките, и во посебен сад изматете ја слатката павлака. Соединете ги сите смеси во една и ставете ги во калапи. Ставете ги во замрзнувач и послужете ги додека се ладни.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi