Мафини “Рафаело“

19 јули, 20130
6

Потребни намирници:

80 гр масло за јадење

50 гр млеко од кокос

200 гр млеко

5 јајца

0,5 кафена лажичка сол

10 гр прашок за пециво

150 гр шеќер

350 гр брашно

За филот:

80 гр стругатинки од кокос

150 гр шеќер во прав

70 гр путер

400 гр крем сирење Филаделфија

Начин на подготовка:

  1. Ги мешаме сувите компоненти во голем сад и мешаме добро. Правиме отвор во средината и го тргаме садот на страна.
  2. Во друг сад ги матиме јајцата со маслото и двата вида млеко. Ја исипуваме смесата во садот со сувите компоненти и мешаме 3-4 пати. Со добиената смеса полниме формички за мафини.
  3. Печеме во претходно загреана рерна на 200 степени околу 20-25 минути.
  4. За полнежот: Го матиме сирењето и путерот со миксер,  го додаваме шеќерот во прав и мешаме додека се обрзува густ и цврст крем.
  5. Готовиот крем со шприц го нанесуваме врз мафините откако 10 минути ќе се оладат и поросуваме со стругатините од кокос.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi