Мохито со лубеница

5 август, 20130
23

Потребни намирници:

Свежи листови од нане

1 лајм

Коцки мраз

2 кафени лажички шеќер(или по вкус)

600 гр лубеница без лушпа и семки

100 мл рум

100 мл газирана вода

Во блендер ги мешаме лубеницата, румот и шеќерот и мешаме се додека течноста не се изедначи добро. Цедиме низ ситна цедилка.

Полниме 2/3 од две високи чаши со мраз, после што додаваме по 4-5 листови нане и неколку парчиња лајм.

Мешаме добро со лажица за да може вкусовите да се измешаат.

Додаваме малку газирана вода и на крај од смесата со лубеница. Сервираме со цевка.

Мохито с диня

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi